Yayla Turizmi Daire Başkanlığı

YAYLA TURİZMİ: Eskilerden günümüze yaylalar kültürümüzde halen büyük önem taşımaktadır. Bu özelliğimiz türkülerimize kadar işlemiştir.

Şehirlerin giderek daha da boğucu bir yer olmasıyla, yaylaları bir kaçış yeri olarak görenlerin sayısı artmaktadır. Doğadan gittikçe uzaklaşan insan, doğasına uygun yaşam şartlarını yaylalarda bulmaktadır. Kimi bölgelerde hayvanları otlatmak için çıkılan yaylalara, kimi bölgelerde yazın serinlemek için, doğa ile buluşmak için, sağlık için çıkılmaktadır.

Ülkemizde hemen hemen bütün bölgelerde yaylalara rastlanır. Yaylalar, bakir tabiatın kirlenmemiş havasını; billur gibi soğuk suları; yazın en sıcak günlerde bile korunma ferahlatıcı serinliği; büyüleyici güzellikte manzaraları; hormonsuz ve dalında yavaş yavaş olgunlaşan bitkileri; tabii ortamlarında yetişen hayvanlardan elde edilen ve yapılan gıdaları da sunarlar.

Habitatı bozulmamış bir çevrede yaşayan bin bir çeşit yabani hayvan ve bitki, insanı televizyonlarda izlenilen belgesellerin kurmaca aleminden kurtarıp gerçek hayatın bir parçası kılar.

Ülkemizdeki bazı yaylalar şunlardır; 

1- Toros Yaylaları 

2- Ayder Yaylası 

3- Perşembe Yaylası

En Son Haberler

Leave a Comment