BAŞKANDAN MESAJ

Tüm Seyahat Acentecileri Sendikası olarak yaptığımız toplantılarda “Vatan için bizler ne yapabiliriz?” diye sorduğumuz da, çeşitli alanlarla birlikte turizm de öne çıktı. 

 Arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız çalışmalar sonrasında Türk milletinin karakterine uygun, ekonomik anlamda fazla sermaye gerektirmeyen ama sanayi dalında, sanayi dalı haline gelebilecek bacasız fabrika olarak nitelendirebileceğimiz Seyahat Acenteciliği konusunda somut projeler geliştirmeye karar verdik. Bu konuda ki değerlendirmelerimizden sonra, ‘Seyahat Acenteciliği’ konusunun Türkiye gündemine getirilmesi ve ne kadar önemli olduğunun bütün kesimlerce anlaşılabilmesi gerektiği kanaatine vardık. 

 Çeşitli kaynaklardan Dünya’daki Seyahat Acenteciliği pastasını ve hangi alanlarda Seyahat Acenteciliği’nin bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini ortaya çıkarmak üzere araştırmalar yaptık. Türkiye’ye baktığımızda son derece hüzün verici bir manzara karşımıza çıktı. Açıkçası durumun bu kadar vahim olabileceğini düşünmemiştik. Aleyhimize işleyen zamanı da düşünerek, son derece önemli olduğunu düşündüğümüz bu alanda, hemen bir şura düzenlenmesine ve somut adımlar atılması içinde bütün kesimlerin burada toplanmasına karar verdik. Peki bizi bu kadar acele ettiren vahim tablo ne idi? 

 Dünyanın Seyahat Acenteciliği konusunda akla gelen ülkelerde üretilen katma değerler milyar dolarlar seviyesindeyken, bizde binlerle ifade edilebilmektedir. Diğer ülkelerde Seyahat Acenteciliği teşvikleri verilirken, bizim ülkemizde % 60’lara varan vergiler alınmaktadır.Dünya’da Seyahat Acenteciliği’nde hizmet ihracatı için gerekli teşvikler varken, bizim ülkemizde Seyahat Acenteciliği’nde hizmet ihracatını yasaklayıcı sistemler, engeller ve bunlara izin veren bir gümrük yapımızın olduğu görülmektedir. Şu anda Seyahat Acenteciliği’nde hizmet konusunda 650 bin kişi Hindistan’da çalışırken, sadece Sendika olarak bizim binlerle ifade edilen Seyahat Acenteciliğimizde hizmet insanının % 90’ı işsiz. Buna karşı, vizyon 2023 geleceğinin lider ülkesi Türkiye için Seyahat Acenteciliği’nde hizmet, en önemli alan olarak gösterilmektedir. 

 Peki Yüce Önder Atatürk’ün bize verdiği müreffeh ülkeler seviyesine ulaşma ve ileri gitme ödevini böyle mi yerine getireceğiz? Geçmişi tarihin köklerine dayanan zeki ve çalışkan Türk milleti için bu değerler ne kadar tatminkârdır? 

 Sayın meslektaşlarımız, globalleşen dünya ile birlikte bizimde artık bu konu ile ilgili bir şeyler yapma vaktimiz gelmiş, hatta geçmektedir. Maalesef turizm şehirleri rüyası sona ermiştir. Seyahat Acenteciliği hizmet alanında fırsatları değerlendiremez isek, bu alanda yapabileceğimiz şeyler ortadan kalkacaktır. Seyahat Acenteciliği’nde hizmet, yalnızca kendi alanında önemli bir sanayi dalı değil. Aksine, bütün diğer sanayi dalları ve toptan gelişmişlik için lokomotif görevi üstlenmektedir.

 Hükümette, ana muhalefette ve devlet ile yaptığımız görüşmelerde bu konu ile ilgili projelerimizi anlattık. Son derece benimseyici bir tavırla bu konuda adımlar atabileceklerini söylediler. Birinci ağızdan problemleri öğrendik. Üniversitelerimiz bu konunun eğitim alanında ne kadar önemli olduğunun bilincindeler ve bizleri sonuna kadar destekleyeceklerini belirttiler. Aslında bütün kesimler bu konuda bir şeyler yapılmasının farkında ama her kesim bir başkasından kıvılcım beklemektedir. Umarız bu sendikanın sonrasında o istenen kıvılcımlar çakar ve gelişmişlik yolunda, bize önümüzü gösterecek Seyahat Acenteciliği hizmet meşalesi yakılır. Bu meşalenin yanması için herkese ödevler düşmektedir.Maalesef aklımızdaki fikirleri, projeleri söylemekten çekiniyoruz ya da daha önce anlattığımız konulara hak ettiği önem verilmediği için susuyoruz. Ama bu vatan, bu ülke bizim. Daha iyi bir ülke yok. Bu ülkeyi geliştirmek, güzelleştirmek bizim elimizde. “Adam sende!” diyerek, “Bırak devlet yapsın”, “Özel sektör yapsın, biz destekleriz”, “Bu üniversiteler nerede? Bir de onları dinleyelim.” diyerek geçiştirecek vakit yok. Bizler gelecek nesiller için, geleceğimiz için bu konuyu sürekli olarak bıkmadan ve usanmadan ele alacağız. Lütfen sizler de, bizlere bu platforma gelirken destek olun ve bu platformu birlikte oluşturalım. Artık aksiyon planıyla birlikte somut adımlar atalım. Kuvâ-yi Milliye davası olarak baktığımız Seyahat Acenteciliği’nde hizmet konusunun, memleketimizin ikinci kalkınma hamlesi yapmasına öncülük edeceğine inanıyoruz. 

 Güçlü ve lider Türkiye hedefi için, Seyahat Acenteciliği’nde hizmet seferberliği ilan ediyoruz. 

  Bekliyoruz, katılım ve destek bekliyoruz. 

  Okuduğunuz için teşekkür ederim.  

Yılmaz SÖNMEZ

 TURSAS Yönetim Kurulu Başkanı